Vaade antibiootikumiresistentsusele algatuse „Üks tervis” perspektiivist
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea24380Abstract
Antimikroobne resistentsus (AMR) tähendab mikroobide võimet kasvada antimikroobse preparaadi juuresolekul, mis algselt oleks need mikroorganismid surmanud või nende kasvu takistanud. AMRi muudab eriti problemaatiliseks antibiootikumiresistentsuse levik. Ravimiresistentsete infektsioonide ravi nõuab kauem aega, maksab rohkem ja võib mõnikord osutuda võimatuks. Peamisteks AMRi mehhanismideks on antibiootikumi inaktiveerimine, ravimi seondumiskoha modifitseerimine, bakteriraku permeaabluse vähendamine ja ravimi rakust väljapumpamine. AMRi kujunemise ja leviku põhjusteks on paljuski antibiootikumide kasutamine põllumajandusloomade söödalisandina, samuti liig- ja väärkasutamine meditsiinis. Teisteks põhjusteks on muu hulgas kasutamata jäänud antibiootikumide väär käitlemine, reisimine, biotsiidide kasutamine ja ebapiisav hügieen. Horisontaalne geeniülekanne võimendab resistentsuse levikut, kuna võimaldab resistentsusgeenidel teistele bakteritele edasi kanduda. Suureneva AMRi riski vastu võitlemisel on otsustav tähtsus algatusel „Üks tervis“, mis hõlmab nii inim- ja veterinaarravimeid, loomapidamist, põllumajandust, kaubandust kui ka keskkonda.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.