Puukentsefaliidi kliinilist kulgu ennustavad tegurid: kas koos suurenenud levimusega ka raskem kulg
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea24636Abstract
Alates 2017. aastast on puukentsefaliidi (PE) juhtude arv Euroopas tõusuteel. 2023. aastal registreeriti Eestis rekordarv PE surmajuhtumeid (7 juhtu, 3,3%) ja viimase 12 aasta rekordarv juhte (15,6 / 100 000 kohta). Enamik nakatumistest kulgeb asümptomaatiliselt, sümptomaatilistel patsientidel võib areneda meningiit, harvem meningoentsefaliit ja meningoentsefalomüeliit. Ligi pooltel patsientidel jäävad tervenedes jääknähud. Haiguse rasket kulgu ennustavad tegurid on kõrge vanus, meessugu, kaasuvad haigused (hüpertensioon), immuunpuudulikkus, haiguse monofaasiline kulg ja madal seerumi IgG tase haiguse alguses. PE-spetsiifiline ravi puudub ja parimaks ennetavaks meetmeks on PE-vastane vaktsineerimine. 2023. aastal jõudis kliinikumi 50 PEga patsienti, kellest 42 vajas haiglaravi, sh esines mitmeid raske neuroloogilise leiuga patsiente. Viit sellist raske kuluga haiguslugu analüüsides leiti, et kõigil esines vähemalt üks haiguse rasket kulgu ennustav tegur.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.