Südame äkksurma esmane ennetamine – kirjanduse ülevaade ja haigusjuht
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea24637Abstract
Südame äkksurmaks nimetatakse südamehaigusest põhjustatud ootamatut surma, mis on toimunud tunnistaja juuresolekul viimase tunni vältel alates sümptomite algusest või ilma tunnistajata pärast viimase 24 tunni jooksul elusana nähtult (1). Selle peamiseks põhjuseks on südame isheemiatõbi või kardiomüopaatia, mis mõjutavad nii vanemaealisi kui ka alla 50aastasi, noorukeid ja sportlasi. Isheemiline või mitteisheemiline südamehaigus põhjustab müokardi sidekoestumist ja elektrilise aktiivsuse muutusi, mis tekkinud arütmogeense substraadi kaudu soodustavad vatsakeste arütmiat ja nii võimalikku südameseiskust. Seega on esmases ennetuses eriti oluline eluohtlikku rütmihäiret põhjustava südamehaiguse võimalikult varajane avastamine ja parima ravi valimine. Näiteks on toodud korduvalt eluohtlikku rütmihäiret kogenud geneetilise dilatatiivse kardiomüopaatiaga 33aastase patsiendi haigusjuhu kirjeldus.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.