Südame vasakute juhteteede stimulatsioon: bradükardia ravi uus meetod
Abstract
Südamestimulaatori paigaldamine on asendamatu ravimeetod bradükardiaga patsientide ravis ja selle kasutus on viimase kümne aastaga Euroopa Kardioloogide Seltsi liikmesriikides suurenenud ligi 20%. Traditsiooniliselt kasutatava parema vatsakese stimulatsiooniga kaasneb sageli elektromehaaniline sünkronisatsioonihäire, mis võib tingida südamepuudulikkuse kujunemise ja/või süvenemise. Hisi kimbu vasaku sääre piirkonna stimulatsioon (left bundle branch area pacing – LBBAP) on uudne ning praktikas maailmas kõige kiiremini populaarsust koguv meetod, mille eesmärk on pakkuda Hisi kimbu vasakute juhteteede kaudu palju füsioloogilisemat kardiostimulatsiooni, ennetades seeläbi südamepuudulikkuse arengut. Kuigi esialgsed kliinilised uuringud on kinnitanud selle metoodika tõhusust ja ohutust, on suuremahulised kliinilised uuringud veel pooleli. Eestis alustasid autorid LBBAP meetodil stimulaatorite paigaldamisega 2023. a märtsis ja aasta jooksul on see meetod jõudnud meie igapäevasesse kliinilisse praktikasse.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.