Laste autonoomia ja kaasamine uuringute kontekstis
Abstract
Inimuuringutel on oluline osa meditsiini arengus. Kuigi tavapäraselt seostuvad inimuuringutega esmalt uute ravimite ohutuse ja tõhususe testimise uuringud, tehakse inimuuringuid meditsiinis palju laiemalt ja mitte ainult täiskasvanute peal. Oluline on uurida ka lapsi, kuna oleks vale eeldada, et näiteks ravimid töötavad lastel samamoodi, kui need töötavad täiskasvanutel, sest laste alles arenev organism erineb täiskasvanu omast. Samas on lapsed uuringutes osaledes haavatav rühm (1) – nad ei ole veel täielikult iseenda eest vastutavad ja on oht, et nad ei mõista täielikult, mida või miks nendega tehakse. Kaasates uuringutesse täiskasvanud osalejaid, võetakse neilt esmalt teadlik nõusolek uuringus osalemiseks. Laste puhul võetakse nõusolek nende vanematelt või eestkostjatelt, kuid alates teatud vanusest, Eestis seitsmendast eluaastast, tuleb nõusolekut küsida ka lapse enda käest (2). Mõlemal juhul on teadliku nõusoleku küsimine vajalik seetõttu, et selle abil kaitstakse osaleja autonoomiat, mis on tänapäeva meditsiini eetiline alustala (3). Siinses artiklis on analüüsitud, mida autonoomia laste puhul tähendab, kuidas see erineb täiskasvanute autonoomiast ja kuidas laste autonoomiat uuringute tegemisel kaitsta.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.