Endotrahheaalse intubatsiooni järgne iatrogeenne trahhea ruptuur. Haigusjuhu kirjeldus
Abstract
Iatrogeenne trahhea ruptuur on harva esinev vigastus, mis võib tekkida endotrahheaalse intubatsiooni, perkutaanse trahheostoomia või kaela piirkonna kirurgilise ravi tüsistusena. Selle äratundmiseks on esmatähtis osata seda kahtlustada iseloomulike sümptomite ja anamneesi korral. Diagnoosimine põhineb radioloogilisel ja endoskoopilisel leiul. Ravi võib olla nii konservatiivne, endoskoopiline kui ka kirurgiline, valik sõltub eelkõige vigastuse iseloomust, patsiendi seisundist ja raviasutuse kogemustest. Iatrogeense trahhea ruptuuri õigeaegne äratundmine ja ravi kohene alustamine aitab vältida potentsiaalselt eluohtlike tüsistuste tekkimist. Haigusjuhu kirjelduses on käsitletud endotrahheaalse intubatsiooni järgse trahhea ruptuuri juhtu, kus 68aastase patsiendi erakorraline endotrahheaalne intubatsioon tüsistus trahhea ulatusliku vigastusega, mida raviti kirurgiliselt.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.