Fütofotodermatiidi olemus, selle tekkemehhanismid ning ravi
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea25467Abstract
Fütofotodermatiit on nahareaktsioon, mis tekib kokkupuutel fototoksilise reagendiga ning sellele järgneval eksponeeritusel ultraviolettkiirgusele. Üheks selliseks reagendiks on taimedes esinev psoraleen, mida leidub erinevate inimese poolt kasutatavate taimede lehtedes ning viljamahlas. Järjest soojemad ilmastikuolud soosivad mõlema kahjutekitava komponendi (intensiivsem ultraviolettkiirgus ja uutes piirkondades kasvupinda leidvad psoraleeni sisaldavad võõrliigid) esinemist, mille tõttu tuleb diferentsiaaldiagnostikas fütofotodermatiidiga aina enam arvestada. Kahjustuse diagnoosimise teeb aga keeruliseks selle kliinilise pildi kattumine mitme teise nahahaigusega. Käesolev ülevaateartikkel sisaldab põhjalikku kirjeldust kahjustuse tekkimisest, põgusat ülevaadet peamistest tekitajatest ning olulisematest pidepunktidest diagnostikas ja ravis.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.