Täidega levivad nakkushaigused Eestis
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.9380Keywords:
täi, tähniline tüüfus, taastuv tüüfus, Brilli-Zinsseri tõbi, kaevikupalavikAbstract
Transmissiivsed nakkushaigused levivad verd imevate lülijalgsete (puugid, sääsed, kirbud, täid) vahendusel. Tähnilist tüüfust ja taastuvat tüüfust siirutavad pea- ja riidetäid. Need haigused levivad taudina sotsiaalsete katastroofide ajal, nõudes hulgaliselt inimohvreid. Riidetäi roll tähnilise tüüfuse levitajana selgus 1909. aastal tänu Charles Nicolle’i uuringutele. See võimaldas hakata haiguse levikut sihiteadlikult tõkestama. Esimese maailmasõja ajal tehtud täitõrje andiski soodsaid tulemusi. Selle avastuse sotsiaalset tähtsust tunnustati Nobeli preemia andmisega Charles Nicolle’ile 1921. aastal. Täitõrje on jäänud nende haiguste profülaktikameetmeks senini. Eesti Arst 2002; 81 (12): 783–788Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.