Naisüliõpilaste kehalise arengu ja tervise käitumistrendide analüüs
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.9683Keywords:
antropomeetria, kehalise arengu hinnang, tervisekäitumine, naisüliõpilasedAbstract
Antropomeetrilised näitajad on oluliseks komponendiks kehalise arengu, kehalise võimekuse, vereringehaiguste riskitegurite ja elustiili trendide objektiivsel hindamisel. Tartu Ülikooli arsti- ja kehakultuuriteaduskonna naisüliõpilaste kompleksuuringu raames selgus, et nad olid võrreldes 1965. a uuritutega keskmiselt 5 cm pikemad, kehamass aga oli vähenenud. Vastavalt pikkuse juurdekasvule olid proportsionaalselt suurenenud ka teised antropomeetrilised näitajad. Uuritavate kehalise võimekuse tase oli madal ja varieerus suures ulatuses, mis oli otseselt tingitud erinevast kehalisest aktiivsusest. Tervisekäitumist peegeldava küsimustiku analüüsil ilmnes, et uuritud naisüliõpilased olid piisavalt informeeritud käitumisriskide suhtes: nad olid põhiliselt mittesuitsetajad, kehaliselt aktiivsed ja järgisid tervislikke toitumispõhimõtteid. Uuringu põhjal töötati välja uued naisüliõpilaste antropomeetriliste näitajate standardid, mida saab kasutada üksikisiku kehalise arengu hindamisel ning käitumisharjumuste muutuse objektiivsel iseloomustamisel. Eesti Arst 2004; 83 (7): 446–451Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.