Söömishäiretest põhjustatud amenorröa ja viljatus
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.9698Keywords:
söömishäired, funktsionaalne hüpotalaamiline amenorröa, anorexia nervosa, viljatusAbstract
Naise normaalne reproduktiivne funktsioon on kompleksne protsess, milles elustiilil ja toitumisel on tähtis osa. Nälgimine või oluline kaalulangus võib põhjustada puberteedieas tütarlastel soolise arengu peetust ja primaarset amenorröad, reproduktiivses eas kasvab menstruatsioonifunktsiooni häirete, sekundaarse amenorröa ja viljatuse sagedus. Raseduse iseeneslikke katkemisi, kaasasündinud arengurikkeid, perinataalse suremuse sagenemist ning madalakaaluliste laste sündi seostatakse viljastumis- ja rasedusaegse nälgimisega. Vaegtoitumise või nälgimise tagajärjel kujunenud reproduktiivse funktsiooni häired ja naiseviljatus on enamasti küll pöörduva iseloomuga, kuid teatud juhtudel on täielik tervenemine ja fertiilsuse taastumine väga pikaajaline protsess. Eesti Arst 2004; 83 (6): 374–378Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.