Kõõluste ülekoormusvigastuste konservatiivne ravi
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.9791Keywords:
ülekoormustendopaatia, süsteravi kortikosteroididega, kõõlusvalu põhjusedAbstract
Pikaajalised kõõluste ülekoormusvaevused ehk ülekoormustendopaatiad on sportlaste ja pidevalt sarnaseid tööliigutusi tegevate inimeste üks enam levinud ja häirivam probleem. Ülekoormustendopaatiate etioloogia, patogenees ja krooniliseks muutumine on ikka veel paljuski ebaselge. Senimaani ei ole isegi teada, kui suur roll on koormusel endal nende kaebuste tekkes. Kuna tendopaatiate etiopatogenees ei ole selge, on ka nende mitmekülgne ravi enam kliiniliste kogemuste pagasile toetuv kui teaduslikult tõestatud ja kontrollitud. Teaduslikult on tõestatud seos korikosteroidhormoonide süstete ja lihaskõõlusaparaadi ekstsentriliste harjutuste ehk pidurdusmehhanismil põhinevate liigutuste ravitoime. Teiste konservatiivsete ravimeetodite kohta puudub korrektsetel uuringutel põhinev analüüs või on saadud tulemused vasturääkivad. Eesti Arst 2005; 84 (10): 718–722Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.