RAVIJUHEND. Downi sündroomiga isikute meditsiinilise käsitluse juhend
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.9963Keywords:
Downi sündroom, kaasuvad probleemid, meditsiiniline jälgimineAbstract
Downi sündroom (DS) on inimese sagedasim kromosoomihaigus, mis põhjustab vaimse arengu mahajäämust. Tänu meditsiini arengule elab tänapäeval üle 50% DSiga isikutest kauem kui 50 eluaastat. Samas pole DS-isikuid nende põhidiagnoosi tõttu sageli piisavalt põhjalikult jälgitud: sellele viitab kaudselt meie uuritud DS-isikute väärarendite ja kaasnevate haiguste väiksem sagedus kui teistel autoritel. Käesolev juhend on koostatud publitseeri tud juhendite alusel eesmärgiga anda juhiseid perearstidele ja teistele spetsialistidele ning parandada seega Eestis elavatele DS-isikutele pakutavat meditsiinilist abi. Juhendi on läbi arutanud ja heaks kiitnud Eesti Inimesegeneetika Ühingu ja Eesti Lastearstide Seltsi juhatus. Eesti Arst 2006; 85 (10): 720–725Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.