Haavade vaakumravi ja selle kogemus TÜ Kliinikumis 2007–2009
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.10642Keywords:
vaakumravi, haavade paranemine, troofilised haavandidAbstract
Ravi toopilise negatiivse rõhuga ehk vaakumravi on maailmas populaarsust koguv ravimeetod, millega on saadud häid tulemusi mitmesuguste haavade ravis. Arvukad artiklid on sedavõrd heterogeensed, et põhjapanevaid järeldusi on raske teha. Artikli eesmärgiks on anda kirjanduse põhjal ülevaade vaakumravi olemusest ja selle kasutamise võimalustest ning võtta kokku vaakumravi tulemused TÜ Kliinikumis aastatel 2007–2009. Retrospektiivselt analüüsitud 55-st vaakumravi saanud patsiendist oli ravi edukas 87%-l juhtudest. Parimad ravitulemused saadi krooniliste haavade puhul. Vaakumravi võib olla haavade ravis edukas meetod, kuid selle efektiivsuse paremaks hindamiseks ning näidustuste optimeerimiseks oleks vaja korraldada prospektiivseid uuringuid. Eesti Arst 2010; 89(12):809−816Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.