Idiopaatiline kopsufibroos – tänapäevased arusaamad
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.9909Keywords:
idiopaatiline kopsufibroos, diagnoos, morfoloogiline leid, ravi, prognoosAbstract
Idiopaatiline kopsufibroos (IKF) ehk krüptogeenne fibroseeruv alveoliit (idiopathic pulmonary fibrosis, cryptogenic fibrosing alveolitis) on kroonilise kuluga kopsuhaigus, mida iseloomustab kopsu parenhümaalse koe põletik ja fibroos. Haiguse etioloogia ja patogenees ei ole täpselt teada, diagnostilised kriteeriumid on aga täpselt kokku lepitud. Kopsubiopsial iseloomustab IKFi hariliku interstitsiaalse pneumoonia tüüpi morfoloogiline leid. Haiguse anamnees, kliiniline pilt, röntgenoloogiline ja kompuutertomograafiline leid, bronhoalveolaar-lavaaž ja isegi lahtine kopsubiopsia ei ole haiguse diagnoosimiseks spetsiifilised. IKFi diagnoositakse sageli per exclusionem. IKF prognoos on halb ja elulemus madal. Raviefekt on sageli puudulik ja ravi tõhususe hindamine keeruline. Eesti Arst 2005; 84 (1): 36-41Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.