Eessõna
Kliimateadlikkuse edendamine hariduses ja ühiskonnas
DOI:
https://doi.org/10.12697/eha.2024.12.2.01Kokkuvõte
Kliimamuutus ja selle mõjud on nüüdisaja üks kesksemaid ja pakilisemaid küsimusi, kuna see puudutab kõiki inimesi ja eluvaldkondi. Tuleb tõdeda, et ehkki kestliku arengu haridust ning kliimamuutuste haridust on peetud maailmas tähtsaks juba 1990. aastate algusest alates, on kliimamuutustega seotud haridus keskendunud pigem reaalteadustele ja sotsiaalseid aspekte ei ole käsitletud või on seda tehtud pealiskaudselt. Kliimamuutuste teemade käsitlemine hariduses on oluline samm, et kasvatada uut põlvkonda, kes mõistab ja suudab lahendada kliimakriisist tulenevaid probleeme. Siinne Eesti Haridusteaduste Ajakirja erinumber toetab seda protsessi, pakkudes uudseid teadmisi ja metoodikaid, mis toetavad kliimateadlikkuse kasvu ja ühiskonna valmisolekut astuda vastu muutustele.
Allalaadimised
Viited
Annist, A., Plüschke-Altof, B., Vacht, P., Rennit, M., & Plaan, J. (2023). Kliimamure kui inimeste ja keskkonna suhete vahendaja. Sisask, M. jt. (Toim.). Eesti inimarengu aruanne 2023: Vaimne tervis ja heaolu. Eesti Koostöö Kogu.
ERR Novaator. (2023). Grete Arro: Eesti inimene on kestlikult käitudes ohtlikult valiv. https://novaator.err.ee/1608925870/grete-arro-eesti-inimene-on-kestlikult-kaitudes-ohtlikult-valiv.
Jaani, J., & Luisk, Ü. (2010). Läbivad teemad õppekavas ja nende rakendamine koolis. https://www.hm.ee/sites/default/files/documents/2022-06/labivad_teemad_oppekavas_ii.pdf.
PISA (2023). Haridus- ja Teadusministeerium. https://www.hm.ee/pisa.
Turu-uuringute AS (2023). Õpilaste keskkonnateadlikkuse pilootuuring. https://kliimaministeerium.ee/sites/default/files/documents/2024-03/2023%20%C3%95pilaste%20keskkonnateadlikkuse%20pilootuuring_lisaga.pdf
##submission.downloads##
Avaldatud
Kuis viidata
Väljaanne
Rubriik
Litsents
Eesti Haridusteaduste Ajakirja autorid nõustuvad allpool esitatud tingimustega.
- Ajakirjas avaldatud artiklitele on tagatud vaba juurdepääs Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 litsentsiga määratud õiguste mahus.
- Autor loovutab ajakirjale tasuta tema poolt loodud artikli varalised õigused, sh õiguse artikli (1) avaldamisele ja levitamisele, (2) üldsusele kättesaadavaks tegemisele ja eksponeerimisele, (3) avalikule esitamisele.
- Autoril on õigus Eesti Haridusteaduste Ajakirja eelneval nõusolekul sõlmida lepinguid kolmandate isikutega publitseeritud artikli säilitamiseks raamatukogu repositooriumis või avaldamiseks raamatu peatükina. Nõudeks on teiseses töös viitamine esmasele allikale, st artiklile Eesti Haridusteaduste Ajakirjas.
- Pärast artikli ilmumist ajakirjas on autoritel lubatud avaldada Internetis (nt oma veebilehel) motiveeritud mahus tsitaate ning levitada linke koos korrektse viitega ajakirjas ilmunud artiklile (vt Open Access).